יום חמישי, 13 במרץ 2014




פרויקטי סיכום בקורס "שילוב טכנולוגיות מידע ותקשורת בהוראה"


שלב תכנון:

1.      תחום דעת: גאוגרפיה.
2.      נושא השיעור: רעידת אדמה
3.      שכבת גיל: 12-13
4.      קהל יעד: כיתה ז'
5.      ידע קודם: הכרת החלל ומערת השמש.


יחידת הלמידה הינה תתווסף לשיעור הפרונטלי

מטרה אופרטיבית:
התלמידים יבינו את התהליך בו מתרחשת רעידת אדמה

אמצעים:
מצגת הכוללת בתוכה סרטון.

מהלך שיעור:
פתיח-  המורה יחשוף בפני הכיתה את הנושא. ומה נלמד השיעור. הרצאה קצרה בנושא תוך שאילת שאלות מנחות.
מצגת
סיום- סרטון המסכם.

הקניה:
המורה יחשוף בפני הכיתה את הנושא "רעידת אדמה" וכתיבתו על הלוח  ויסביר כי רעידות אדמה מתרחשות באזורים רבים על פני כדור הארץ.

סיעור מוחות בכיתה, המורה יעלה שתי שאלות בפני התלמידים:
1.מהי רעידת אדמה?
2. מה לפי דעתם גורם לרעידת אדמה?
התלמידים יענו על פי ידע קודם. את תשובותיהם המורה יכתוב על הלוח.
לאחר מכן יציג את עיקרי הנושאים אשר ילמדו.
u    אלו שכבות יש בתוככי כדור הארץ?
u    מהם הלוחות הטקטוניים ומה מניע אותם ובנוסף מה גורם לרעידות אדמה?

התלמידים יפנימו את הסבר המורה ע"י  מצגת: במצגת מוצגים הנושאים והמושגים הבאים- מבנה כדור הארץ, הלוחות הטקטונים, מה מניע את הלוחות, סוגי תנועות, מהי רעידת אדמה , מה גורם לרעידת אדמה, גלי רעידת אדמה, סממוגרף, סולם ריכטר, הנזקים, האם ניתן לחזות רעידת אדמה ומפת הלוחות הטקטונים באזורינו.
תוך כדי העברת המצגת ינתן  הסבר מרחיב על כל נושא ונושא כהרצאה ודיון בכיתה.


סיכום : הקרנת סרטון רעידות אדמה:

כניסה  לסרטון מבנה כדור הארץ שבו מוצגים שרטוט ותיאור של מבנה כדור הארץ.

רפלקציה:

מה למדתם מהשיעור ?
מה אהבתם בשיעור ?
מה הוא חידש לכם ?
ציינו דבר אחד שאהבתם/עניין/סקרן/הרגיז אתכם בכל השיעור.

שיעורי בית
דף עבודה ממוחשב (בקובץ אקסל) בו יענו על שאלות כולל משוב, בנוסף יהיה עליהם לכתוב כיצד התמודדו עם השאלות והחומר הנלמד, יהיה עליהם לשתף זאת מול הכיתה.


הערך המוסף של הטכנולוגיה:
הערך המוסף של הטכנולוגיה ביחידה זו הינה הדגמה וחשיפה של החומר מעבר להסבר בכיתה, כלומר ישנה כאן תוספת לשיעור אשר יכול לענות על צרכים של מספר תלמידים, שהרי בכיתה ההטרוגנית יושבים לומדים מכל מני רמות, יכולת קליטה שונה ולכל אחד צורת למידה שונה. התוספת הטכנולוגית יכולה לעזור לאחרים ע"י צפייה להשלים את תהליך הלמידה כי לא תמיד ברור לנו רק ע"י הסבר. המצגת והסרטון יכולים להשלים ולענות על צרכי כל הילדים ולכן יכולה להווצר למידה משמעותית.
יחידה זו תומכת בגישה הקונסטרוקטיביזם - היא גישה בה מטרת הוראה משמעותית היא הוראה כזו המאפשרת ללומד למידה משמעותית. כלומר המטרה בגישה זו היא שתהיה למידה ולא הוראה למידה משמעותית לפי גישה זו יכולה להעשות בכל מיני דרכים יצירתיות על מנת שהלומד יבין את הנלמד: בחקר , בהרצאה מעניינת או במשחק.
 ביחידה כלולים  שלשה שלבים:
השלב הראשון הוא שלב הגילוי שבו התלמידים מעלים שאלות והשערות הנוגעות לחומר הלימודי שהוצג להם, בשלב השני המורה מסייע לתלמידים בתהליכי ההמשגה של המושגים החדשים ע"י טכנולוגיה ובשלב האחרון מזמנים להם פעילויות ליישום המושגים בהקשרים חדשים.
היתרונות ביחידה זו הם:  דיאלוג מתמשך ואינטימי בין הלומד למורה אפשור מצבי למידה פתוחים (יצירתיות של הלומד, למידה שאינה דווקא ליניארית) נגישות מירבית למקורות מידע ולמידע אמין ועדכני, למידה שיתופית באינטנסיביות גבוהה, המתאפיינת בחיבוריות גבוהה (ערוצי מידע רבים ומגוונים) ועידוד עבודה עצמאית.


- בנוסף העלתי גם את קובץ האקסל. קריאה מהנה.